16 Mart 2010 Salı

eclipse + qt + jambi üzerine güzellemeler

bildiğiniz gibi, ki eğer bilmiyorsanız da birazdan öğreneceksiniz, qt arabirim çatısı (ui framework) platform bağımsız bir geliştirme şansı sunuyor bizlere. linux, windows, mac, windows ce, windows mobile, symbian, maemo... görüldüğü gibi platform bağımsız kavramının hakkı veriliyor. özellikle de nokia qt'yi satın aldıktan sonra mobil alanda yaygınlaşma kaçınılmaz.

asıl bahsetmek istediğim sevgi pıtırcığı ise qt-jambi. java ile, hello world'ün ötesinde görsel arayüz yazarak çalışma fırsatınız olmuşsa, java'nın mevcut arayüz kütüphanelerinin ne kadar kanserojen olduğunu biliyorsunuzdur. java'nın tüm güzelliklerine rağmen insanı soğutan ve bir çoklarını diğer seçeneklere (genellikle c#) yönelten bu sorunu artık tarihin derinliklerine gömebiliriz. qt-jambi, gelişmiş qt çatısıyla java dilini birleştiren bir ilaç. qt'nin varsayılanı olan c++ yerine java ile qt uygulamaları yazıyorsunuz. marifetli qt arayüz tasarımcıyı kullanıyorsunuz ve aynen java'da olduğu gibi qt'de de platform bağımsızlık had safhada olduğu için tek bir program yazarak bir çok farklı ortamda çalıştırabiliyorsunuz. gevrek gevrek gülebilirsiniz artık.

java demişken, eclipse demeden de olmaz. qt jambi'nin eclipse eklentisi de indirilebilir. günümüzde artık kaçınılmaz olan wysiwyg tarzı, sürükle bırak, bir geliştirme ortamı sunduğu gibi, daha profesyonel ve daha kod yoğunluklu çalışanlar için eclipse ile entegrasyon sağlıyor. qtcreator'un sınırlı sayılabilecek editörüyle kıyaslayınca eclipse'in gelişmiş özelliklerinden faydalanmak tabi ki daha cazip. download bölümünden indireceğiniz eclipse integration paketi ile bunu sağlayabiliyorsunuz. arayüz tasarlayıcısını eclipse'de kullanarak c++ qt uygulamaları yazabilirsiniz artık. şu şekilde sempatik bir ortam oluşabiliyor.
 

önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. eğer linux kullanıyorsanız ve dağıtımınızın paket depolarınızda bu yazıda bahsettiğim programlar, paketler, eklentiler varsa bunları kullanmanız daha büyük kolaylık sağlayacaktır. aksi halde biraz uğraşmanız gerekebilir. windows kullanıcılarının ise pek etliye sütlüye karışmasına gerek yok her zamanki gibi. indirip kuracaklar.


ben ubuntu kullandığım için şu kodla jambi'yi uğraşmadan kurabildim.
sudo apt-get install libqtjambi-dev libqtjambi-java libqtjambi-jni
eğer kullandığınız dağıtımın paket deposunda jambi yoksa, şuradaki açıklayıcı yazı yardımcı olabilir.

eclipse eklentisini kurmak ise çok kolay. indirdiğiniz sıkıştırılmış paketi açıp plugin dizininin içindeki dosyaları eclipse'nin plugins dizinine kopyalıyorsunuz. ardından eclipse'yi çalıştırıp windows > preferences > qt jambi reference page yolunu izleyip Jambi Location ksımına jambi kurulumunuzun (nereye kurduysanız) yolunu veriyorsunuz. örneğin, benimki /usr/local/lib/qtjambi-linux32-lgpl-4.5.2_01/


bunların dışında qt'yi varsayılan dilinde (c++) eclipse'de geliştirmek de mümkün. bunun için de şuradan gerekli eklentiyi indirebilirsiniz. benim ilgimi jambi kadar çekmediği için bunu böylece, kısa bir paragrafla geçiştiriyorum. ama eclipse ortamında c++ geliştirmenin de işleri ne kadar kolaylaştırdığını unutmamak lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder