21 Ocak 2010 Perşembe

apshalasha ne demek

analytics hesabımı kontrol ettiğimde apshalasha ne demek şeklinde bir arama yapıldığını gördüm. bunun üzerine, hakikaten de kelimeyi açıklamamış olduğumu fark ettim.

benzersiz (unique) bir mahlas seçmek istedim. yani google'da aratıldığında çıkan sonuçların tamamı benimle ilgili olmalıydı. google'latıp 0 sonuç çıkan bir kelime aramaya giriştim. apşa-laşa geldi aklıma. kriterime uygun olmakla beraber, anlamı da çok hoşuma gitmişti. belki bilirsiniz, belki bilmezsiniz, çerkesim ben. daha doğrusu abazayım. apşa, abazaca dilinde rüzgar; laşa ise ışık anlamına geliyor.

çok müthiş bir manası yok görüldüğü gibi. zaten kelimelere takılmak çok anlamsız değil mi? dünyanın en güzel kelimesi nedir? varsa hangi dilde? hangi dilde anne diğer dillerden daha güzel? söylediklerimiz mi daha kıymetli yoksa söyleyemediklerimiz mi? velhasıl, sözler sadece araçtır.

2 yorum:

  1. Merhaba Mustafa bey,

    launchpad.net adresinde bir proje üzerinden profilinize girdiğimde apshalasha kelimesi dikkatimi çekti. Bu kişisel sitenize geldim ve bu yazıyı gördüm. İsim, çerkezleri andırıyor gerçekten. Yoksa gelmemiş olurdum sitenize :)

    Bu arada bende çerkezim. İyi çalışmalar

    YanıtlaSil
  2. size de iyi günler, iyi çeviriler :)

    YanıtlaSil